DOPIS PRO RODIČE NOVĚ PŘIJATÝCH DĚTÍ

21.06.2021

Vážení rodiče,

vaše dítě bylo přijato do mateřské školy a to do třídy pro dvou až čtyřleté děti. Rády bychom vám a vašim dětem vstup do MŠ pokud možno zjednodušily a tak přicházíme s tímto dopisem.

Co můžete pro dítě udělat ještě před nástupem?

Bylo by dobré, aby dítě již zažilo alespoň krátké odloučení od maminky. Zkuste se dohodnout s babičkami, nebo třeba s kamarádkou a dojít si alespoň nakoupit. Dítě potřebuje opakovaně zažít loučení a opětovné shledání. Nikdy v tom dítěti nelžete, ani když už bude v MŠ. Popř. je lepší přijít dřív, než slibovat nemožné.

Čím více nacvičíte ze sebeobsluhy, tím lépe pro dítě. Bude samostatnější. Sebeobsluhou myslíme: pití z hrnečku či skleničky, jíst lžicí, umět si umýt ruce a utřít si je, samo se vysmrkat, být pokud možno bez plen, dojít si na záchod a obsloužit se, obejít se pokud možno bez dudlíku. Také je dobré děti vést k samostatnému svlékání a oblékání.

Pokud to nejde, nebuďte zoufalí, každé dítě dozrává jinak. Se vším výše jmenovaným dětem samozřejmě pomůžeme:-).

S dětmi se do MŠ těšte. Vyprávějte si, jaké to tam asi bude. Nestrašte ho školkou.

Adaptace

Během prvních několika týdnů počítejte s tím, že vaše dítko může ve školce plakat. Je to normální. U každého to probíhá trochu jinak. Jak můžete dítěti během adaptace pomoci?

Buďte si sami jistí tím, že dítě do školky dát chcete. V opačném případě na něj přenášíte vlastní nejistotu a dítě reaguje ještě větším pláčem.

Zkraťte dobu loučení a v šatně na minimum. Můžete si zavést nějaký rituál na loučení i přivítání.

Pro dítě je pobyt v MŠ velmi náročný a únavný, nemusí tam tedy být tak dlouho. Můžete např. chodit ze začátku jen čtyři dny v týdnu místo pěti. Nebo máte možnost po domluvě s námi, nechat dítě v MŠ jen hodinu či dvě a postupně prodlužovat až na celé dopoledne. Nedávejte dítě v MŠ hned spát po o. První den to, prosíme, nedělejte ani dětem, které už byly zvyklé spát v jiné školičce.

Počítejte u dětí s vyšší nemocností.

Co bude dítě do školky potřebovat?

Pohodlné oblečení a boty dovnitř i na ven (dvoje), náhradní oblečení (raději více) vše ve vhodných velikostech. Nedávejte dětem oblečení, které je jim tip top - neumí si ho sundat a nandat. Nedávejte jim ani obří velikosti, po kterých si šlapou a zakopávají o ně.

Kdo potřebuje, donese pleny, popř. dudlík.

Děti si mohou přinést jednoho plyšáka, aby jim pomohl překonat odloučení od rodičů. Prosíme nenoste maličké hračky, máme tu dvouleté děti! A prosíme nenoste ani autíčka, děti pak nerozliší, co je školkové a co něčí a tahají se o to.

Do školky ani do šatny nepatří: bonbony (vyjma narozeninových - ty předejte paní učitelce), žvýkačky, vlastní jídlo a pití. Nenechávejte v šatně žádné věci, kterými by si děti mohli ublížit.

Pokud má přes den hodně svítit sluníčko, namažte své dítě opalovacím krémem již ráno. Měl by celý den vydržet.

Na závěr bychom vás rády poprosily o vyplnění dotazníčku k dítěti a o donesení tohoto během přípravného týdne, či nejpozději první den, kdy půjde dítě do MŠ.

Děkujeme a těšíme se s vámi na brzkou shledanou,

paní učitelky ze třídy myšek

Dotazník o dítěti:

Jméno a příjmení:

zdrobnělina, kterou dítě oslovujete:

nosí pleny přes den: nosí pleny pouze na spaní:

má dudlík:

alergie:

Telefonní kontakt na oba rodiče:

Jiné: